Sony SEL200600G FE 200-600mm F5.6-6.3 G OSS lens
SEL200600G.SYX
Explore the world with 200-600mm zoom
SEL200600G.SYX
Perfect for wildlife and more, this 200-600mm super-telephoto zoom can reach as far as 840mm or 1200mm with 1.4x and 2.0x teleconverters, with full G lens quality and AF performance.
  • E-mount Full Frame format
  • G lens super-telephoto zoom
  • High resolution throughout the zoom range
Delivery Available View delivery options...
Best Product 2020-2021
August 2020
FEATURES
Zoom to 600mm, or 1200 with teleconverter
Compatible with optional 1.4x and 2.0x teleconverters, for a maximum focal length of 840mm or 1200mm at F13. Both teleconverters are top quality, retaining outstanding image quality and AF performance. Zoom and aperture range with the 1.4x teleconverter is 280-840mm, F8-9. With the 2.0x teleconverter the ranges are 400-1200mm, F11-13.
Beautiful, natural G lens bokeh
Fast, precise AF tracks swift subjects
Nano AR Coating stops flare and ghosting
3-mode Optical SteadyShot
Internal zoom supports stable shooting
Three customisable focus hold buttons
Focus range limiter for faster focus
Natural, linear manual focus response
Dust and moisture resistant design
Fluorine front element coating
Removable tripod mount
SPECIFICATIONS
Lens Specifications
Mount
Sony E-mount
Format
35mm full frame
Focal-Length (mm)
35mm equivalent focal-length (APS-C)
Lens Groups / Elements
17-24
Angle of View (35mm)
12°30'-4°10'
Angle of View (APS-C)
Maximum aperture (F)
Minimum Aperture (F)
Aperture Blades
11
Circular Aperture
Yes
Minimum Focus Distance
2.4 m (7.88 ft)
Maximum Magnification ratio (x)
0.2
Filter Diameter (mm)
95
Image stabilization (SteadyShot)
Optical SteadyShot
Zoom system
Manual
Teleconverter compatibility (x1.4)
SEL14TC
Teleconverter compatibility (x2.0)
SEL20TC
Hood Type
Round shape, bayonet type
Size & Weight
Dimensions (D x L)
111.5 x 318 mm (4 1 / 2 x 12 5 / 8 in.)
Dimensions (W x H x D)